Far Cry 3

Far Cry 3

Datum vydání: 29. listopadu 2012

Žánr: Akční

Vývojář: Ubisoft Montreal, Massive Entertainment, Ubisoft Shanghai, Red Storm Entertainment

Vydavatel: Ubisoft

Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360

Systémové požadavky PC

Třetí díl akční střílečky viděné z pohledu vlastních očí, Far Cry je zde. Opět se vracíme na tropický ostrov do pralesů, kde se vžijete do role Jasona Brodyho, abyste zastavili zlo a sám se nestal jeho obětí.

Hlavní protagonista Jason Brody se vydal na tropický ostrov v Tichém oceánu s partou přátel a také se svojí přítelkyní. Skupinka se rozhodně pro skydivingový seskok padákem, přičemž každý přistane úplně v jiné části ostrova. Ke své smůle zjišťují, že tato místa jsou ovládána piráty, jimž šéfuje jakýsi Vaas Montenegro. Okamžitě jsou zajati, načež Vaas požaduje výkupné od jejich rodin a následně chce vězně prodat do otroctví. Honba za osvobozením začíná.

Studio Ubisoft se rozhodlo vzít z předchozích dvou dílů to nejlepší a zkombinovat je. Proto je opět jako prostředí exotika a džungle a hra má otevřený svět. Novinkou jsou zde zkušenostní body, jelikož Jason na ostrov přijel jako turista a ne jako voják. Tak toho tedy moc neumí, ale může se to postupně naučit. Za každý nový dosažený level se vám odemkne nějaká schopnost obvykle související s bojem a plížením. Strom schopností je dostatečně vysoký, aby vás později neomrzel, ale neustále motivoval.

Kampaň se skládá z hlavních a vedlejších úkolů. Hlavní vás budou posunovat dále příběhem, zatímco ty vedlejší vám nabídnou zkušenosti, suroviny a peníze. Ty například využijete při vylepšování zbraní, kterých je přes 40. Také máte do určité míry možnost měnit ostrov, jenž je rozdělen na několik zón, ty jsou pod nadvládou nepřátel. Tyto zóny můžete sami osvobodit a zajistit si tak jejich bezpečné procházení.

K dispozici je také multiplayer, obsahující kooperativní kampaň a několik dalších módů. Klasický deathmatch a team deathmatch spočívá v tom, že za zabití dostáváte zkušenostní body a vylepšujete si svoji úroveň. Čím vyšší úroveň, tím lepší si můžete dovolit zbraně apod. Krom toho nejlepší hráč vítězného týmu může určit osud nejlepšího hráče poraženého týmu. Takže mu buď můžete dát milost anebo ho poslat na smrt. Dále je zde mód Domination, kde jde o obsazování strategických míst. Velkým překvapením je zajímavý mód Firestorm, kde musíte podpálit dva barely, jež jsou umístěné na rozdílných koncích mapy a dále získat vysílačku. Tou si totiž přivoláte leteckou podporu, která smete vaše nepřátele ze zemského povrchu. Tento mód vyžaduje strategické plánování a hlavně domluvu mezi spoluhráči.

Později byla vydána stand-alone expanze Blood Dragon, která však s původní hrou nemá mnoho společného a paroduje akční filmy z osmdesátých let 20. století.

Far Cry 3 System Requirements